Created jtemplate joomla templates

KOMUNIKAT Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gorzowie Wlkp. z dnia 24.09.2020r. w sprawie warunkowej przydatności wody do spożycia

  K O M U N I K A T Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gorzowie Wlkp. z dnia 24.09...

Europejski dzień bez samochodu

Pogoda sprzyja świętowaniu Europejskiego Dnia Bez Samochodu. Zachęcamy do pozostawienia auta w domu ...

Jak być odpowiedzialnym właścicielem zwierzęcia?

Wścieklizna jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirus powodujący zmiany zapalne w ośrodkowym ukła...

Oddaj krew, uratuj życie!

Władysław Dajczak Wojewoda Lubuski zaprasza mieszkańców Gorzowa Wlkp. do włączenia się do akcji hono...

  • W jaki sposób pracodawca może zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników?

    piątek, 25, wrzesień 2020 08:43
  • KOMUNIKAT Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gorzowie Wlkp. z dnia 24.09.2020r. w spra...

    czwartek, 24, wrzesień 2020 12:37
  • Europejski dzień bez samochodu

    wtorek, 22, wrzesień 2020 11:08
  • Jak być odpowiedzialnym właścicielem zwierzęcia?

    poniedziałek, 21, wrzesień 2020 13:00
  • Oddaj krew, uratuj życie!

    poniedziałek, 21, wrzesień 2020 12:56
   

Aktualności  

   

Komunikaty  

   
piątek, 17 lipiec 2020 09:12

Ostrzeżenie publiczne!

Napisane przez 

Główny Inspektor Sanitarny ostrzega,

w ostatnim czasie, został wykryty po raz pierwszy na terenie Polski nowy, bardzo niebezpieczny narkotyk – należący do grupy opioidów – pod nazwą etazen. Był oferowany jako „dopalacz” na terenie Łodzi w postaci szarego proszku o wysokim stężeniu (czysta substancja). Narkotyk ten, będący zamiennikiem heroiny lub fentanylu, może również przybierać postać suszu do palenia, liquidu do e-papierosa oraz sprayu donosowego. Opioid ten jest szczególnie niebezpieczny ze względu na jego właściwości toksyczne oraz dużą siłę działania – przyjmuje się, że jest 60 razy mocniejszy niż morfina.

Osoba po użyciu opioidów:

  • ma zaburzenia świadomości, jest zwykle splątana i podsypiająca,
  • stwierdza się: wąskie („szpilkowate”) źrenice , bradykardię (zwolnienie czynności serca), niskie ciśnienie tętnicze,
  • ma groźne dla życia zaburzenia oddechowe, w tym całkowite zatrzymanie oddechu, co prowadzi do śmierci.

Osoba po użyciu opioidów wymaga w ramach pomocy przedlekarskiej:

  • zapewnienia drożności dróg oddechowych i ułożenia jej w pozycji bezpiecznej,
  • wezwania pomocy Ratownictwa Medycznego (tel. 112),
  • zabezpieczenia funkcji oddechowej, bezzwłocznego podania przez ratownika specyficznej odtrutki (naloksonu) i przewiezienia do najbliższego szpitala.

Główny Inspektor Sanitarny informuje o niebezpieczeństwie związanym z użyciem nowych narkotyków (zwanych popularnie „dopalaczami). Produkty sprzedawane jako tabletki, proszki, ziołowe lub plastyczne mieszanki, jak również liquidy do palenia czy spraye, często zmieniają skład i stężenie. Użytkownicy często nie są świadomi jakie substancje spożywają, co powoduje trudności w ratowaniu zdrowia i życia przez służby medyczne.


Raport Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczący zatruć środkiem zastępczym lub nową substancją psychoaktywną w Polsce – 2019 r.

Dodatkowe informacje

  • Opublikował: Administrator
Czytany 41 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 21 lipiec 2020 10:24
   

Prawe menu dore  

   
Kliknij, aby odłuchać tekst

Pliki ciasteczek (ang. cookies) są niezbędne do tego, aby jak najlepiej wykorzystać zasoby strony internetowej na której się znajdujesz. Nie będą one służyć w żadnym wypadku do zidentyfikowania Ciebie. Więcej informacji można znależć w polityce plików ciasteczek.

  Akceptuje ciasteczka tej strony.